ΙΓ' Μαθητιάδα, Πρώτη Σερρών, 18-22 Μαΐου 2018 | Υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Προκοπίου Παυλοπούλου

• Σορτς ή φόρμα ίδιου χρώματος για όλους-ες
  • Μπλούζα (δίνεται από την Οργανωτική Επιτροπή )
  • Ξυπόλυτοι
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
  • Παίζουν 3 παίκτες από κάθε ομάδα.
  • Ο σκοπός κάθε ομάδας είναι για το πέρασμα της μπάλας πάνω από το φιλέ, ώστε να χτυπήσει στο έδαφος μέσα στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας ή οι παίκτες της αντίπαλης να υποπέσουν σε σφάλμα .
  • Πριν από την έναρξη του αγώνα πραγματοποιείται κλήρωση για την επιλογή γηπέδου, σέρβις ή υποδοχής .Σε κάθε σετ οι ομάδες αλλάζουν γήπεδο.
  • Η μπάλα παίζεται χτυπώντας την με οποιοδήποτε μέρος του σώματος εκτός από το σέρβις τα οποίο πραγματοποιείται με το ένα χέρι.
  • Ένας παίκτης δεν μπορεί να χτυπήσει τη μπάλα δυο συνεχόμενες φορές (εκτός από το μπλοκ και την πρώτη επαφή).
  • Απαγορεύεται το πλασέ με τα δάχτυλα. Επιτρέπεται το χτύπημα της μπάλας με την μπουνιά.
  • Για κάθε φάση που τελειώνει, δίνεται ένας πόντος στην ομάδα που κέρδισε σε εκείνη τη φάση (σύστημα συνεχούς καταγραφής πόντων).
  • Η ομάδα έχει δικαίωμα μέχρι 3 κτυπήματα για να επιστρέψει τη μπάλα στο γήπεδο των αντιπάλων. Οποιοσδήποτε παίκτης και από οποιαδήποτε θέση μπορεί να πραγματοποιήσει επίθεση.
  • Κάθε φορά που μια ομάδα κερδίζει την κατοχή της μπάλας (και πόντο) από την αντίπαλη ομάδα , οι παίκτες της σερβίρουν διαδοχικά.
  • Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για δύο (2) τάιμ άουτ σε κάθε σετ. Το τάιμ άουτ είναι μια κανονική διακοπή του αγώνα και διαρκεί τριάντα (30) δευτερόλεπτα.
  • Νικήτρια είναι η ομάδα που θα κερδίσει δύο σετ (των 15 πόντων).
  • Σετ κερδίζει η ομάδα που θα φθάσει πρώτη τους 15 πόντους με ελάχιστο προβάδισμα 2 πόντων. Σε περίπτωση ισοπαλίας 14-14, το σετ τελειώνει όταν η μια ομάδα προηγηθεί με 2 πόντους.
  • Αν στο παιχνίδι υπάρξει και τρίτο σετ, το παιχνίδι τελειώνει και αυτό στους 11 πόντους με ελάχιστη διαφορά 2 πόντων. Τότε οι 2 ομάδες αλλάζουν γήπεδο στους 8 πόντους.

Αν κάποιο παιδί αποχωρήσει π.χ. λόγω τραυματισμού η ομάδα του συνεχίζει το παιχνίδι ή τη διοργάνωση με τα παιδιά που απομένουν (δεν επιτρέπεται αντικατάσταση).

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
  • Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 3 μαθητές-τριες.
  • Για να συμμετέχει κάποιος/α μαθητής/τρια στους αγώνες δεν χρειάζεται να έχει εμπειρία συμμετοχής στο Μπιτς Βόλεϊ.